Tekil Mesaj gösterimi

Türkiye sanatçısına ağlıyor... Zeki Alasya hayatını kaybetti...
Alt 05-09-2015, 12:35 AM   #1 (permalink)
medy
Moderator

medy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

medy şuanda Offline
Rep Seviyesi: medy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond repute
medy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond reputemedy has a reputation beyond repute
Rep Puanı: 705451596
Rep Gücü: 14109404
Unhappy Türkiye sanatçısına ağlıyor... Zeki Alasya hayatını kaybetti...

..

Usta oyuncu Zeki Alasya hayatını kaybetti. Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri özel bir hastanede tedavi görüyordu. Ünlü sanatçı bugün saat 10:30'da vefat etti. 18 Nisan 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji'nin orta bölümünü bitirdi.

Sanat hayatına 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. Çeşitli tiyatrolarda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.

HASTANEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir" denildi.

Zeki Alasya, geçtiğimiz ay aniden rahtasızlanarak hastaneye kaldırılmış, kısa süren bir tedavini ardından taburcu olmuştu. Babasının diyabet hastası olduğunu söyleyen Zeynep Alasya "Önceki gün doğum gününü kutladık. Aniden rahatsızlandı. Ancak durumu iyi" demişti.

Zeki Alasya özellikle Metin Akpınar ile yaptığı Zeki-Metin filmleri ile Türk sinema severlerin gönlünde taht kurmuştu.

Metin Akpınar: Benim canım gitti

Zeki Alasya'nın ölüm haberini alan yakın dostu Metin Akpınar yıkıldı. Gözyaşlarıyla büyük dostluklarını anlatan Akpınar, 'Bugün en sevdiği yemeği götürecektim ama ölüm haberini aldım' diye konuştu.

CNN Türk'ün canlı yayınına telefonla bağlanan Metin Akpınar büyük üzüntü içindeydi... Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Akpınar, 'Benim canım gitti, büyük bir kayıp. Her ölüm erkendir ama bu beklemediğimiz bir şey oldu. Malesef karaciğerinde bir olumsuzluk oluşmuştu. Geç kalınmıştı, fark edemedik. Yapılacak bir şey kalmamıştı. Son iki günde olumsuz bir tablo oluştu. Onu hoş tutmaya çalışıyorduk. Hep yanındaydım. Bugün sevdiği yemeği yapıp götürecektim. Bu haberi aldım' diye konuştu.

Zeki Alasya kimdir

Tam adı Zeki Şenol Alasya olan ünlü oyuncu, 18 Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı'nda doğdu.

Aslen Kıbrıslı olan Alasya, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde 4 kez sadrazamlık yapmış olan Osmanlı devlet adamı Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

1959 YILINDA TİYATROYA BAŞLADI
Robert Koleji'nden mezun olan Zeki Alasya, sanat hayatına 1959'da MTTB ( Milli Türk Talebe Birliği ) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı.

DEVEKUŞU KABARE TİYATROSU
1965'te Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştı. 1967'de kurulan Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nu Haldun Taner, Metin Akpınar, Ahmet Gülhan ile birlikte kurdu. Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalışan Zeki Alasya, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanı ile onurlandırıldı.

METİN AKPINAR İLE AYRILMAZ İKİLİ
Oyunculuk kariyerinin yanında yönetmenlik de yapan Zeki Alasya, ilk olarak 1973 yılında yönetmenlik koltuğuna oturdu. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili olarak Yeşilçam’a damga vuran Alasya, 37 yıl boyunca Metin Akpınar ile beraber hafızalarda yer aldı ve unutulmazlar arasına girdi.

Alasya; Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmlerle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı.

HEM OYUNCU HEM YÖNETMEN

Oyuncu olarak; Salak Milyoner, Beş Milyoncuk Borç Verir misin, Köyden İndim Şehire, Güler misin Ağlar mısın, Nerden Çıktı Bu Velet, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip, Güle Güle, filmlerdeki rolleriyle unutulmazlar arasına giren Alasya, yönetmen olarak; Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum gibi filmlerle bu başarıyı devam ettirdi.

SİNEMADAN SONRA TELEVİZYONDA
2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Alasya, son yıllarda televizyon dizilerinde aldığı rollerle anıldı.

Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandıran usta oyuncu, son olarak Kanal D ekranlarında yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırdı. Uzun bir süre beğeniyle izlenen dizi, düşen reytingler yüzünden final yaptı.

Zeki Alasya'nın oynadığı filmler:

Sacayağı (Rıfkı) 2007
Can 2006
Pardon (Cezaevi Müdürü) 2004
Öteki Türkiye'de Bir Cumhurbaşkanı 2004
Kalbin Zamanı (Fikret) 2004
Şans Kapıyı Kırınca (Peder Alfonzo) 2004
Yabancı Damat (Ökkeş Usta) 2004
Cennet Mahallesi (Komiser) 2004
Ömerçip (Tonton Dede) 2003
Hababam Sınıfı: Merhaba (Boz Ali) 2003
Rus Gelin (Federasyon Başkanı) 2002
Anne Babamla Evlensene (Sermet) 2002
Dedem, Gofret ve Ben (Rıza) 2001
Güler Misin Ağlar Mısın 2000Media:Örnek.ogg
Adada Bir Sonbahar (Mehmet) 2000
Oyunbozan (Kemal Yılmaz) 2000
Güle Güle (İsmet) 1999
Yerim Seni 1998
Hastane (Dr. Salih Marmara) 1993
Namus Düşmanı (Veli) 1986
Patron Duymasın 1985
Yanlış Numara (Sami) 1985
Gülümseyen Dünya 1984
Davetsiz Misafir (İlyas) 1983
Dönme Dolap 1983
Baş Belası (Tek Kurşun) 1982
Şaka Yapma 1981
Garibin Çilesi Ölünce Biter 1979
Vah Başımıza Gelenler 1979
Köşe Kapmaca (Kamil) 1979
Petrol Kralları (Zeki) 1978
Cafer'in Çilesi (Cafer) 1978
Sivri Akıllılar 1977
Aslan Bacanak (Selim) 1977
Hasip İle Nasip 1976
Her Gönülde Bir Aslan Yatar (Zeynel) 1976
Nereye Bakıyor Bu Adamlar (Zeki) 1976
Güler Misin Ağlar Mısın (Zeki) 1975
Nereden Çıktı Bu Velet (Zeki) 1975
Beş Milyoncuk Borç Verir Misin (Zeki) 1975
Mavi Boncuk (Şeker Kamil) 1974
İmparator 1974
Mirasyediler (Zeki) 1974
Şenlik Var / Bal Kız (Selim) 1974
Köyden İndim Şehire (Himmet Ağa) 1974
Salak Milyoner (Himmet Ağa) 1974
Kaynanam Kudurdu 1973
Hamsi Nuri 1973
Yalancı Yarim (Hüsnü) 1973
Karaoğlan Geliyor (Çalık) 1972
Tarkan Altın Madalyon (Vandal Kralı) 1972
Sev Kardeşim (Avukat) 1972
Tatlı Dillim (Antrenör) 1972
Emine 1971

Gönüllerimizde taht kurmuş, Birbirinden değerli sanatçılarımızı kaybediyor olmak hüzün veriyor olsa da bıraktıkları unutulmaz eserlerle gelecek nesillerin de kendilerini tanıyıp sevecek olmaları hüznün yerini buruk bir gülümsemeye bırakıyor.. Hakkın rahmetine kavuşan sanatçımıza allahtan rahmet kederli ailesi ve sevenlerine de başsağlığı diliyoruz.. GÜLE GÜLE USTA SANATÇI... RUHUN ŞAD OLSUN..

"asil olunmaz asil doğulur"

Konu medy tarafından (05-14-2015 Saat 01:45 AM ) değiştirilmiştir..